Olympia Dokakis öldü, 89 yaşındaki Oscar ödüllü yıldız Moonstruck

Sahne, sinema ve televizyon yapımında 200’den fazla rol alan deneyimli oyuncu Olympia Dokakis hayatını kaybetti. Popüler sunucu belki de en çok Oscar rolüyle tanınır. Ay ışığı (1987), kardeşi Apollo Dokakis’in Facebook paylaşımına göre Cumartesi sabahı öldü. Ölüm nedeni açıklanmadı, ancak Apollo Olympia’nın aylardır acı çektiğini belirtiyor. 89 yaşındaydı.

“canım kızkardeşim, Olympia DokakisApollo, Olympia’nın bir resmi de dahil olmak üzere yazdı, bu sabah New York’ta öldü. Birkaç aylık sağlıktan sonra nihayet Luis ile barış içindedir. “

İlgili: Anne Douglas 102 yaşında Kirk Douglas’ın hayırsever ve dul eşi öldü

Apollo, yıllar önce ölen Olympia’nın merhum kocası Louis Zurich’e atıfta bulunur. Çift 1962’den beri evliydi ve birlikte üç çocuğu vardı. Zürih, 1990’ların televizyon dizisinde Paul Buchman’ın babası Paul Razer olan Brett Buchmann rolüyle de tanınıyordu. Senin deli adamın. Yıllar boyunca Dokakis ile çeşitli projelerde yer aldı. Ne yazık ki, Zürih 1993 yılında 93 yaşında öldü.

1931’de Massachusetts, Lowell’de doğan Dokakis, fizyoterapi okudu ve daha sonra Boston Üniversitesi’nden güzel sanatlar alanında yüksek lisans derecesi aldı. 1960’ların ortalarında, şov dünyasına odaklandı ve oyunculuk yeteneklerini sergiledi. 1963’te Obie filmindeki Broadway dışındaki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. İnsan insana eşittirÜzerinde çalıştığı 130’dan fazla sahne yapımından biri.

Sahnedeki başarıdan sonra Dukakis, 1960’larda ve 1970’lerde Brian Di Palma da dahil olmak üzere çeşitli filmlerde rol almaya başladı. kız kardeşler Charles Bronson aksiyon filminde Margot Kidder ile birlikte Ölüm dileği; Ve klasik komedi National Lampoon sinemaya gidiyor. Bu süre zarfında oyuncu televizyonda da görünebilir ve gibi klasik şovlarda rol oynayabilir. Break، Çocuklardan biri, Ve Amerikan Gösteri Evi.

Belki de Olivia’nın en büyük rolü Rose Castorini’ydi. Ay ışığı, Cher ve Nicholas Cage’in oynadığı, beğenilen bir romantik komedi. Performansı Dokakis için büyük bir iltifattı ve Altın Küre Ödülü ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında büyük bir zaferle sonuçlandı. Film ayrıca En İyi Özgün Senaryo ve Kötülük dalında En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı.

Dokakis’in koleksiyonundaki diğer filmler aşağıdaki gibi filmlerdeki rolleri içerir: Çelik manolya، Çıplak silahlar% 33: nihai hakaret، Bay Dutch opus, Ve Bak Kim Konuşuyor Filmler. Televizyon çalışmaları aşağıdaki gibi başlıklar içerir: Ekolayzer، Simpsonlar، dondurucu, Ve Seks ve şiddet. Filmdeki rolüyle Emmy’ye aday gösterildi. Joan of Arc، Sinatra، Daha fazla şehir hikayesiVe TV filmleri Şanslı gün. Dokakis aynı zamanda çok beğenilen Harry Potter belgeseline de konu oldu. Olympia, Hayatını ve kariyerini belgeliyor. Film geçen yıl gösterime girdi.

Aktivist ve hayırsever aktör, 2013 yılında Hollywood Walk of Fame’deki kişisel yıldızıyla da onurlandırıldı. Bu, popüler oyuncu artık aramızda olmasa bile, Dokakis’in mirasını sonsuza kadar canlı tutmanın sadece küçük bir yolu. Düşüncelerimiz bu zor zamanda aileye dönüyor. Tanrı onu korusun. Yılın bu haberi bize ulaşıyor Apollo Ducakis.

Konular: Basın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *